Přemysl 2005

Obsah: Paichlové a tisk

            Knihtiskaři plzeňští

            Hrací karty

            Noviny a časopisy obecně

            Plzeňské noviny a časopisy

                        Jazykově utrakvistické plzeňské listy

                        Německé plzeňské listy

                        České plzeňské listy

                                   Plzeňský tisk staročeský

                                   Plzeňský tisk mladočeský

                        Plzeňský stranický tisk

      Sociálně demokratická strana 

      Národně- sociální strana

      Komunistická strana 

Národní demokracie

Národní strana práce

      Národně socialistická strana

      Republikánská  strana

                              Katolické strany

      Jiné strany

                        Plzeňský tisk za Rakousko-Uherska

Plzeňský tisk  po vzniku ČSR   

Plzeňský tisk před okupací a  za protektorátu

Plzeňský tisk po r. 1945

Plzeňský tisk od pražského jara

Samizdaty v Plzni

Západočeské zpravodajství

Zprávy a tisk  mimoplzeňský

Noviny a časopisy na internetu

 

Paichlové a tisk

 

Paichlové měli v posledních generacích úzký vztah k tisku. Profesionálně se mu věnoval  můj otec Jaroslav. Nešel ani po škole jako obvykle pracovat do zemědělství, ale dali ho vyučit řemeslu typografa, to bylo takové vznešené jméno pro " ručního sazeče ". Mistra měl dobrého, učil se v knihtiskárně Vladimíra Augusty v Litomyšli. Tam se spojil s tiskařstvím i onemocněním plicní tuberkulózou. To nebyl ojedinělé spojení, protože k ní inklinovali lidé stýkající se s olovem, z něhož byly tehdy vytvářena písmena pro tištění. Nebyl pro nemoc odveden ani na vojnu a zachránilo ho to před hrůzami světové války. Nějaký čas ještě po vzniku ČSR pracoval v jiné tiskárně v Litomyšli a pak i v Praze v největší české tiskárně ve Vršovicích. Nakonec se s tím řemeslem usadil ještě dále od domova, v Plzni. Tato místní tiskárna Grafika ho náhodou spojila s hezkou dívkou, která sháněla do novin inzeráty. Za čas se ukázalo, že ze stala mojí maminkou  a oba mne vychovávali v úctě ke knihám  a psaní, takže už na střední škole jsem jako tatínkův redaktorský pomocník jsem pomáhal redigovat v plzeňských novinách Nová Doba  sportovní  zprávy a dokonce i nedělní půlstránku Dětských novin. Naučil jsem se přitom psát  drobné články o plzeňské historii i „lámat“stránky i s obrázky. To vše mi šlo k duhu po vystudování medicíny při přípravě několika stovek vlastních knih a časopiseckých vědeckých prací i publikací mých synů a vnuků.

Možná že tento vztah k tisku nebyl dán jen rodovou genetikou, ale i podvědomým vztahem k Plzni jako kolébce knihtisku. Alespoň část tohoto pojednání i novinách a časopisech byla nyní vyprovokována  výstavou Sedmá velmoc v mázhauzu plzeňské radnice  ( 9.1.- 3.3.2006) na níž Miloslav Krist vystavoval  stovky novin a časopisů z jeho sbírky za 350 let historie v Čechách i v zahraničí.

 

 Knihtiskaři  plzeňští

 

Knihtisk  má dlouhou historii podle toho, jak se vytvářely litery, zda vyřezáváním z nekovových materiálů, hlavně ze dřeva . Těmi se ještě v Guttenbergově době tisklo někde v Holandsku. Plzeňská technologie , založená na kovových odlévaných typech, už byla údajně známa v Koreji v letech 1234. Guttenberg s nimi však  tiskl v Evropě knihy teprve kolem 1450.

Do Plzně se dostala znalost knihtisku pomocí pohyblivých liter  v letech 1468- 1479. Můžeme se přít o to, kdo se o to v Plzni zasloužil.Možná, že tím knihostrůjcem byl Mistr Pavel Pražský, řečený Žídek (* ? 1413-+1471),  jeden z prvních plzeňských polyhistorů, lékař s pověstí  ženského odborníka, který přišel do Plzně jako do vyhnanství  ve třetím kvartálu  XV. století  s pražskou kapitulou, Ten prý převážně zde sepsal knihu o dvaceti uměních a vědách  „Liber viginti artium“.V ní snad jako první v Plzni psal o knihtisku.

Možná, že inspirátorem knihtisku v Plzni byl  administrátor kapituly pražské a děkan pražské univerzity,  Hilarius Litoměřický (*1411) který se uchýlil v r. 1467 z Prahy do Plzně. Církev v tehdejší době potřebovala knihy nejvíce.To dokazuje v Plzni v r. 1476 vydaná „Statuta provincialia Ernesti“, tedy kniha šitá na míru ustanovením pražského arcibiskupa Arnošta z Pardubic. Církvi sloužilo mnoho jiných knih vydaných zde Mantuánem.

Plzeňský knihtisk je však spojován s jiným člověkem v Plzni, jehož jméno dodnes ani neznáme. Vždy se o něm píše jako o  tiskaři Kroniky Trojánské (1468), která přinesla do Čech fantastické svědectví o válce trojské Tento tiskař zde přivedl na svět údajně  i dalších 6 tisků. Ať už to byl usedlý nebo  potulný impresor, dají se předpokládat jeho vztahy k rodišti Jana Guttenberga (Henne Genssfleisch von Sulgeloch (Sörgeloch) v Mohuči. Možná, že si někdo všimne , že Guttenberg zemřel teprve v době  vydání naší první české knihy v r. 1468, jako by v ní předal do Plzně něco jako kulturní štafetu..

Nejde jen o tuto první českou  knihu, Je začátkem řady v Plzni různými autory  psaných a v Plzni nebo v Norimberce pro Plzeň tištěných knih . Vzpomeňme zde tyto počáteční plzeňské impresory:, kteří tiskli knihy  nejen pro duchovenstvo a zámožné jednotlivce, ale už  i pro měšťany . Patřil k nim

Mikulář  Štětina – uváděný jako Bakalář  (1498 – ? 1513 ?1520).O něm není jasno,zda to byl vlastně Slovák rozený v Uhrách, není ani o něm známo, zda ke knihtisku nepřičichl už během studií v Krakově a zda  netiskl své knih sice v Norimberce, ale vydával je za tisky plzeňské. K  Bakalářovým dílům patřila i Kompaktáta., kalendář zvaný Minucí, Lékařství užitečné a výborné proti nakažlivému povětří a proti moru aj, Podle některých  se mu přisuzuje i tehdy velmi známá kniha „Frantovy práva“ z r. 1518. Pojednává o plzeňském lékaři Frantovi. Toto dílko pravděpodobně však vydal až jeho následovník  Jan Mantuán.

Jan Mantuán Fencl  působil  v Norimberce  v letech 1518-1520 a  pak v Plzni pracoval se svým společníkem ( technikem) Janem Pekkem .Mantuán  pravděpodobně byl více nakladatelem, překladatelem , literátem než tiskařem. Studoval v Lipsku. Pravděpodobně  až Mantuán je spolu s městským písařem Linhartem Jílkem autorem   Frantových práv. Z této dílny Mantuána s Pekkem pravděpodobně vzniklo v Plzni celkem 23 tisků., mezi jiným i Minucí čili Vybrané časové ku pouštění krve (1489) Traktát o zemi svaté ( 1489),Život Mohamedův ( 1498), Lucidář (1498), Podkoní a žák ( 1498), Traktát o divích a nesnadnostech (1498), Život Adama a Evy , Kniha chval Božských.  Zde uvedené roky vydání  jsou jen orientační . Nejasností je i nejvíce zatíženo vydání  latinsko-české slovníku Vokabulář Lactifer, který nepatří už mezi inkunabula , ale mezi starotisky., vydané snad dříve  Janem Bosákem Vodňanským.

Jan Pek (Pekk) ( 1518 – 1532 je jinak uváděn  podle jména své manželky  jako Pekk Hazukův  nebo jako (?) Hans Uhlbeck ze Švabachu . Pekk měl svou tiskárnu na rohu plzeňského náměstí a Pražské ulice v č.pop. 94. Zde přivedl na svět údajně deset spisů různého obsahu. Mezi jiným prý to byly r. 1526  Řeči z hlubokých mudrcův a  Písničky neutěšené a  v r. 1527 Nový zákon. . Pekkova tiskána asi stála  nejdříve  rohovém domě dnešní ulice Bedřich Smetany a Bezručovy. Alespoň to tak tvrdí deska na tomto domě. Pravděpodobně se však tiskárna přestěhovala  v r. 1521 do domu čp.94 na rohu dnešní Rooseveltovy a Pražské ulice, kde ale žádná deska tiskařství nepřipomíná.

Tomáš Bakalář  je o něco vzpomínán v r. 1533-1534, hlavně však proto, že v tom roce 1534 v Plzni tiskárna na delší dobu zanikla.Není potvrzen údaj, že od Pekka  ji koupil  v r. 1540  plzeňský měšťan Pavel Lev

Teprve po 250leté přestávce se Plzeň může z oblasti tisku chlubit už přesněji  citovanými jmény Josefa Jana Morgensäulera (1788 –1816), Leopolda Reinera  ( 1877 – 1833), Reinera A.Schmida ( 1833 – 1838), J.M.Schmida (1838-1856),  Ignáce Schiebla ( 1861 – 1901) a jinými.

 

 Tisk karet

 

Hrací karty 1835 se v Plzni tiskly až  od konce XVI. století. Tento tisk je v Plzni spojen v XVIII. století se jmény Josefa Fuchse,  Adama Gradla, Antonína Babičky, Martina Mischky a jiných. Např. IIII. hostinec U města Hamburku, V. hořící sv.Bartoloměj, VI. U zlatého orla, VII. gymnasium, VIII. zámek, IX. Křimice, X. krajský úřad, XI. staré divadlo, XII. Říhovský dům, XIII. U bílé růže, XIV. Valdštejnský dům, XV. U dvou zlatých klíčů, XVIII. síň přátelství Lochotín, XIX. Radyně, XX. věznice, XXI. radnice.

 

Noviny a časopisy obecně

 

Historii počátků vydávání  periodicky psaných zpráv, které bychom mohli s nadsázkou považovat za noviny nebo časopisy , v dějinách historii lidstva spolehlivě nedohlédneme. Podle Světové asociace novin (World Association of Newspapers) byly rukopisné noviny pravidelně vydávány vládami už před dvěma tisíciletími a pravděpodobně i déle. Dokládá to např. seznam zpráv o událostech s názvem Acta diurna, který redigoval ve starém Římě  už Julius Caesar v roce 59 př.Kr. O něco mladší rukopisné noviny byly snad vydávány  v Číně  v Beijingu pod názvem „Různé zprávy v Kaiyuane“ v roce 713.

V Evropě  se první  tištěné noviny s názvem Relation prý začal vydávat  ve Štrasburku  v r.1605: Johann Carolus.". O  tuto prioritu se hádají Němci, kteří tvrdí, že první tištěné noviny vyšly v Augsburku snad  v r. 1609.Záleží asi na tom, zda se za noviny považují tištěné jednolistové letáky se zprávami (Einblattdruck= Flugblatt).

Prvním deníkem se stal asi Daily Courant  v Londýně.

Stále mi nejde do hlavy proč v Plzni, kde bylo také vše k tisknutí připraveno, se netiskly i noviny V pravém slova smyslu se novinářství a časopisectví  rodí  v Evropě až někdy na začátku XVII. století, když už se technika tisku dostala k technologii rychlého a masového tištění , k dospělosti papírového průmyslu a  k získávání s předávání zpráv z dalekého okolí. Tak tomu bylo na příklad  v  Anglii, která své počátky časopisectví klade do prvních desetiletí XVII. století, viz např. News Letters.

Výše uvedené názvy z historie tištěných publikací mne zarazily nepřesností jejich nomenklatury , a to nejen jako nosiče informací, ale i jejich tvorby (noviny- novinářství, časopis-časopisectví).Termín noviny se dlouho odlišoval od názvu časopis. Toto odlišování bylo podle některých slovníků dáno kriteriem periodicity vydávání informací resp jejich aktuálnosti  . Jiní autoři rozlišují noviny od časopisů podle speciálnosti zaměření obsahu tiskoviny..

Do definic se dostávala z pera jiných autorů  postupně kriteria obojí  současně Za noviny se dříve považovaly nosiče informací tištěné resp. vydávané denně Přitom se  podle periodicity zde nerozlišovaly pod pojmem noviny vydávané jako deníky , obdeníky, týdeníky, měsíčníky  i občasníky. Poslední náš encyklopedický slovník ovšem definuje i  časopis  jako periodickou  publikaci, vycházející  nejméně dvakrát ročně.

Za kriterium názvu časopisu  se považovala speciálnost zaměření na určité druhy informací , tedy  jazyka , oboru, speciálnosti, profese, činnosti , určení  pro skupiny čtenářů aj. 

Tyto rozdíly mezi novinami a časopisy se snad od začátku stíraly nejen v češtině, ale i v jiných jazycích , třeba v němčině (Zeitung pro deník a  Zeitschrift určitý druh, Flugblatt pro leták) , proto do nomenklatury v obou tiskovinách pronikaly i jiné názvy, jako žurnál, magazin, leták, list,  Dnes se prakticky nerozlišují  noviny od časopisů, protože pod týmž jménem najdeme obojí  nebo úplně všeobecné zaměření.

V Čechách , pokud to nebylo  nejdříve v Plzni, vznikaly noviny ve formě  letáků, jako tzv létací noviny s textem nebo i s obrázky. Slovníky je uvádějí u nás až   koncem XV. století   a jako první v Čechách se uvádějí v této formě a obsahu . Jindřichohradecké Noviny nebo Noviny léta Božieho z r. 1495. Letáků bychom našli  s obsahem novinových zpráv  jistě více, i když jen  s rozpaky můžeme považovat za noviny příležitostné zpravodajství v dobách předchozích i pozdějších.  Jen s otazníkem můžeme přijmout článek  z někdejších Plzeňských listů (47, 1911, s..199) s nadpisem „Nejstarší noviny  české z r.  1495 (snad z  Plzně) “  V Plzni  jsme v historii zaznamenali  satirické letáky v r. 1919  jako přílohy  časopisu Jarní proudy v r. 1919.

.  Podle Ottova slovníku  začaly v Čechách vycházet jako první noviny v r. 1515  v Praze. Měly formu příležitostných , tedy neperiodicky tištěných zpráv o významnějších událostech,  vydávaných spisovatelem , překladatelem a knihtiskařem Mikulášem Konáčem z Hodištkova.

Některé historické prameny tvrdí, že periodicky vydávaný časopis začal údajně vycházet pod názvem „ Noviny poradné (?) celého měsíce  září 1597“, které začal vydávat  pražský tiskař Daniel Sedlčanský.

Úřední výsadu na vydávání novin dostal snad až  v r. 1627 pražský tiskař  Jan Arnold  (Karel)  z Dobroslavína., který však  tiskl noviny německé.  Takovéto noviny vycházely až do konce XVII.století. Od února 1719 se objevují u nás noviny  vydávané periodicky Karlem Františkem  Rosenmüllerem  pod názvem  pražských poštovních novin. (Prager Post-Zeitungen). U nás vycházejí první české periodické noviny v letech 1719-1771. Vydávání novin napomohla pošta, proto mnohé z nich se jmenovaly „poštovské“.Významné české noviny vznikají r. 1791 v České expedici Václava Matěje Krameria pod titulem C.k. vlastenecké noviny. 

Teprve však v  XIX. století se roztrhl pytel  novin a časopisů v Čechách a na Moravě. Ve dvacátých létech jejich řadu nastartoval vědecký tisk, pokračovaly však  noviny společenské, hospodářské a noviny politických stran . Do konce století už neexistovaly obory, které by nepublikoval  zprávy zjištěné nejen samotnými dopisovateli, redaktory, zprávy dodávané telegrafem, telefonem, které by  nezrychlovaly psací stroje  a tiskařské stroje,  což vše tisk zlevňovalo a zrychlovalo.

Není vyloučeno , že Plzeň  dlouho byla malá na to, aby uživila  vlastní vydávání celého spektra všech druhů ve státě vycházejících periodických tiskovin..To, že si Plzeňané četli do svého města importované pražské nebo celostátní noviny, se opakovalo nejen dříve ale i dodnes. Celostátní noviny  šly do Plzně  napřed  z Vídně i z Prahy. Z Vídně to byly nejčastěji odborné časopisy.  Celostátní  odborové časopisy přicházely do Plzně hlavně z Prahy . Vzpomeňme zde hlavně ústřední orgány různých oborů  v Praze:

 

-Stavební svět , který v podtitulu je uváděn v r. 1912  jako list pro všechny , kteří působí v pozemním  stavitelství ,  vydáván byl v Praze na Král Vinohradech

            -Řeznicko uzenářské noviny  , Ústřední orgán  Zemské jednoty společenstva řezníků a uzenářů (v české řeči) desítky let vydávané v Praze ,Jilská 4. . Dochovaný výtisk pochází z r. 1936,

            -Zájmy pivovarského dělnictva . Ústřední  orgán odborového sdružení sladovníků, bednářů, dělnictva pivovarů, sladoven a vinných sklepů v ČSR. Vycházel  2x měsíčně  v r. 1934

-Odborový tisk železničářů  resp.  Jednotného svazu zaměstnanců dopravy  ČSR, např. Československé železniční listy z r. 1905, : Časopisy Železničář, Železniční zřízenec, Věstník pro skupiny a funkcionáře unie  železničních zaměstnanců  v ČSR, Časopis kancelářských zaměstnanců čs. státních drah, Železniční penzista. Železniční zřízenec  byl  vydáván u nás v Praze i jako orgán rakouského personálu železničního v jazyce českém  v r. 1906 už v ročníku XI.  V Praze na Žižkově , Havlíčkova  926.Vycházel 3x v měsíci

Zrod vlastních plzeňských novin nastal až v druhé polovině  XIX. století. Byla to doba, kdy už v Praze  a ve Vídni planuly rozpory z vášně národnostní a jazykové  mezi Čechy a Němci, mezi staročechy a mladočechy a  zejména pak i mezi různými jako houby po dešti vznikajícími politickými stranami.

 

Jazykově utrakvistický tisk

Jazykové spory nebyly v Plzni ty nejdůležitější a šlo je poměrně jednoduše v novinách 

odstranit .S utrakvizmem měla Plzeň  už své zkušenosti  zejména na poli náboženském . Kuriózním příkladem jazykového utrakvizmu  byl v Plzni časopis Merkur ,  který měl vedle sebe hlavičku Pilsner Merkur - Plzeňský Merkur. Začal vycházet v r. 1872, podle některých  historiků až v r. 1897. Jeho stránky byly děleny do dvou sloupců, takže nalevo  jste si mohli přečíst jeho charakteristiku „ Orienthierte Verlosung-Anzeiger…“ a v pravé polovině jako „Autentický  slosovací oznamovatel všech druhů tu- i cizozemských losů“. Nešlo jen o  seznamy  výher . Plzeňský Merkur  se charakterizoval  jako „Organ  für Produktion, Industrie, Gewerbe, Handel, Kunst  und Literatur. Mezi německými nepolitickými tiskovinami vycházel v Plzni od r.1857 , o jeho vlivu na plzeňské poměry není však mnoho zmínek. Od r. 1872 je citován ve svém prvním ročníku (?)  jako „ Organ für Production, Industrie, Gewerbe, Handel, Kunst und LiteraturVydavatelem jeho byl Michael Schmidt.Vycházel bez udání přesné adresy, jen s uvedením Plzně na náměstí.

Nesmí se ztotožňovat s později vydávaným časopisem Český Merkur , vycházející  2x měsíčně v Praze, v r.1907 byl vydáván  už ve XX. ročníku v Praze Na Příkopě. 23..

Ačkoliv v Plzni bylo v té době jen kolem 10% německých obyvatel, němčilo v ní mnohem více lidí  a proto se napřed v našem městě zrodily časopisy a noviny  v jazyce německém

 

Německé plzeňské  listy

Jejich řadu pochopitelně zahajoval v r. 1835 list úřední – Pilsner Amts-und Anzeigeblatt. Mnoho toho o něm nevíme, protože za rok zanikl.

Jako první zde  vznikl  za redakce J.M.Schmida (? Schmidta) týdeník Pilsner Anzeiger  ( 1847- 1850) Byl to týdeník  pro všeobecně potřebné zájmy         Píše o tom  detailněji V.Čepelák v práci „ Pilsner Anzeiger (Pilsner Wochenblatt) v letech 1847-1850“.

Později se tyto noviny údajně přejmenovaly na  Pilsner Wochenblatt. Možná, že tento název j patřil jeho souputníkovi nebo byl dokonce  totožným s jinde citovaným  Pilsner Wochenblatt für Unterhaltung , Belehrung Zeitinteressen und gemeinnützigen Interessen  (Mitteilungen). Tyto časopisy snad skončily vydávání  v r. 1854.

Pilsner Bote začíná brzo po nich vycházet poprvé  od 1.října 1858 za pomoci  J.M.Schmidta (?Schmieda).  Ten se snad na začátku roku 1858  stává majetníkem tiskárny a  redaktorem. Pod titulkem je charakterizován jako týdeník pro zábavu, poučení a všeobecné zájmy. V mnohých údajích o těchto novinách jsou, co se týče datování, značné nesouhlasy. Není jisté, že se v Plzni objevil už od r.1857  pod názvem  Pilsner Intelligenz u.Anzeigeblatt

To, že šlo u Pilsner Bote zprvu o čistě německý plzeňský časopis,  snad potvrzují  všichni. Když však jeho nástupce  Ignác Schiebl dostal 7.srpna 1861 povolení k provozování knihtiskařství  koupil od J.M.Schmidta tiskárnu i  tento časopis  Pilsner Bote a od 1.ledna 1862 se stal jeho redaktorem,  tak se situace dost měnila. Pak se prý Pilsner Bote stal  mluvčím skupiny pravého pokroku. V tomto  časopise se pak  po 1861 objevovaly i články psané česky.  .

            V r. 1870/1 se pak Schieblovy  noviny Pilsner Bote přejmenovávají na Pilsner Reform  jako Zeitung für  Politik und Volkswirtschaft . Vycházel v Plzni od r.1871 pod vedením JUDr Josefa Schmida a byl tištěn údajně 30 let  v tiskárně  Ignáce a pak Hynka Schiebla do r. 1899, a to už v českém duchu.

            Jako další titul novin za redakce Schieblovy vychází v Plzni jako jejich  následník  časopis  pod názvem Echo von Pilsen und Westböhmen  na dobu 1899 - 1902.

            S ohledem na české články v Pilsner Bote začali ho prý centralističtí Němci bojkotovat  a  začali si vydávat  od 1.ledna 1862 svůj  nový německo-nacionální časopis  Böhmische  Westbahn. Nešlo jen o železničářský časopis, jak by vyplývalo z jeho názvu. Pod titulkem bylo uvedeno, že  to byl časopis pro politiku, všeobecné zájmy a zábavu  Redigoval a financoval ho jako nakladatel  Bohumil Karel Maasch. Ten  už  dne 23.prosince  1856 obdržel povolení k zřízení nové tiskárny v Plzni a k závodu knihkupeckému.

Od r. 1867 se stal  jeho pokračovatelem  časopis Pilsner Zeitung ,který vychází jen dvakrát týdně až do r. 1900 .Je charakterizován pod titulkem jako „Parteiblatt  der Deutschen  Westböhmens“.

Nakonec se v r. 1900 přeměňuje tento německý  časopis  v Kovářské ulici v Pilsner Tagblat. Ten vycházel už denně. Viz obr.  2.Mai 1916  Ten je už majetkem a je tištěn  ve společnosti Erste Westböhmische Druckindustrie-A.G. in Pilsen, vormals Leo Küche, Vydavatelem a redaktorem byl I. Melzer. Dochoval se i výtisk z r.  1938, označený jako  ročník 39 s jiným názvem  Westböhmische  Tageszeitung-Pilsner  Tagblatt

V Plzni vycházejí v těchto dobách i jiné německé časopisy, např.

1876 vychází za redakce  J Blocha časopis  Pilsner Fremdeblatt

1876-9    za redakce Müllerovy  časopisy Pilsner Böse Zungen a Pilsner Abendpost

 

České plzeňské listy

Kdybych se chtěli držet jen letopočtů, pak české  noviny v Plzni vznikají až o něco později . Jejich řadu zahajují i v Plzni politické časopisy, které stavěly do popředí pojem národa. Na začátku  tento pojem českosti  rozděloval  náplň novin podle vývoje  historického státního práva  a  postupně se stala dělítkem druhu novin jejich příslušnost k jednotlivým politickým stranám.

Toto dělítko tisku zahájila i v Plzni od r. 1848 Národní strana, později od r. 1863 pojmenovaná jako Staročeská , zkráceně nazývaná jako  staročeši. Ta šla ve šlépějích známých vůdčích osobností, jako byl F.Palacký a F.L. Rieger . Tato konzervativní strana vycházela z oportunismu historického vývoje, který určovala česká historická šlechta a praktikovala svými zástupci politiku pasivní rezistence v říšské radě a v zemském sněmu. Proti ní se postupně konstituovala 25. 12.1874 Národní strana svobodomyslná  , známá pod názvem mladočechů. Jejich názory vycházely z úst  K. Sladkovského, bratří Grégrových , K.Kramáře a A. Rašína..  Ti  zaměřovali své úsilí spíše  rozvoji národního hospodářství, vzdělanosti a osvěty. Přehlédněme podle chronologie tento vývoj plzeňského tisku 

 

Plzeňský tisk  staročeský

Posel ode Mže  byl prvním českým politickým časopisem v Plzni, který byl k nám importován orgánem  pražské Slovanské lípy.. Ta v Plzni dne 31.7.1848  založila svou  spolkovou pobočku, vedenou prof.J.F. Smetanou . Založil ho  a vydával J.M.Schmidt.  Vycházel  od 14.10. 1848  do 31.3.1849. Podle některých historiků se pak se pro nezájem českého  plzeňského obyvatelstva  vydávání Posla ode Mže odmlčelo.Údajně zanikl podle  tehdejšího nového tiskového zákona  na deset dalších let Bachova absolutismu a v Plzni delší dobu nebyl vydáván žádný český časopis .

Pokusy dalších časopisů pokračovat  ve vydávání posla ode Mže  pod jinými názvy  zanikly  hned ve svých počátcích , ať už to byl

Hlasatel  Plzeňský (Hlasatel ode Mže), který ztroskotal v r. 1858  jen jako  pokus o vydávání českých novin nákladem J.M.Schmidta a  za redakce Františka Umana.

Nezdarem skončilo i vydávání Hlasatele ode Mže v r. 1866

Radbuza  měla podobný osud v r. 1866

Plzeňské noviny  jako orgán staročeské strany  byly založeny 1.10.1864, vycházely 5 let do 1869. Po jejich titulkem bylo uváděno, že  jde o nejlacinější politický list pro náš lid.  Zprvu  vycházely 2x týdně . 22. října 1864 vypadaly jako v této příloze. Jejich zakladatelem a redaktorem  byl  František .Schwarz, který byl  poslancem českého sněmu i na říšské radě , v Plzni působil jako organizátor  českého lidu v oblasti národního uvědomění , byl tajemníkem  okresního zastupitelstva v Plzni . Do Plzně byl vyslán  klubem českých poslanců v Praze.  Noviny byly tištěny v  tiskárně  Ignáce  Schiebla  .Administrace Plzeňských novin tehdy byla ve Školní ulici .Ani Plzeňské noviny tedy neměly dlouhý život. Místo nich začal vycházet jako následovník

Ćeský lev , který  na necelé dva roky dobýval plzeňské čtenáře ,od  22. února 1870 až do r. 1872, a to  nákladem F.S. Stejskala-Lažanského   a za redakce  Josefa Kummra . Vyhlašuje se jako nový „pokrokový“politický časopis namísto  dosavadních Plzeňských novin.List byl tištěn v nové třetí  knihtiskárně, zvané Národní.. Jejími majetníky byl zmíněný Stejskal a  František Kohout.

Po ukončení vydávání Českého lva se prý vrátily tyto staročeské noviny v Plzni opět na dobu od 1872 – 1876 snad k podobnému názvu Plzeňské listy.  Data o jejich vydávání  nemusí být spolehlivá,  viz  např. sken  23.prosince 1897  Je to rarita, protože v tomto zvláštním vydání tiskař zapomněl udat rok. Později však vycházely pod názvem Nové plzeňské listy  v období 1889-1911

V literatuře v tomto ohledu není shoda. Jiní považují za jejich následovníka jako orgánu staročeského v Plzni byly Nové plzeňské noviny   už pod redakcí Josefa Svobody. Nové plzeňské noviny zanikají s upadáním významu strany staročeské v r. 1890  Na těchto zmatcích měli podíl sami politici, kteří přecházeli od jedné politické strany k druhé. To lze dokumentovat např. na  Františku Schwarzovi

Mimoto však existovaly  jiné noviny  podobného názvu Plzeňské hospodářské noviny,  jako časopisu  věnovanému  veškerému  rolnictvu a živnostenstvu  československému, který vydával  od r. 1887 nebo od 1890 František .Kundrát. Redakce měla být  ve Veleslavínově ulici č.16. Od  jiných hospodářských novin je nejsnáze odlišíme tím, že za titulem byl i další název  „ a mlékařské rozhledy  věnované veškerým zájmům zemědělským“ . Zajímavé bylo na nich to, že noviny byly později vydávány  dvakrát měsíčně  jako orgán  spolku absolventů hospodářských škol pravděpodobně od  r. 1896.

 

Plzeňský tisk mladočeský

Od r.1876  do 1889  vycházejí v Plzni noviny s jiným politickým mladočeským programem pod názvem  V tomto období byl na politické i novinářské scéně pěkný zmatek, že se v něm nevyznají pomalu ani historici.

Vedle Plzeňských listů zakládá si opozice na radnici v Plzni v r.1891 Plzeňský Obzor. Ani bychom se o něm nezmiňovali, kdyby  nedošlo k další , tentokrát ještě ke zásadnější změně titulu novin

Není jasné zda  do této skupiny patřily i noviny Spolku Iris v Plzni, vycházející od 1905 pod názvem Iris

V 31.12.1911 - 1912 vzniká  splynutím Plzeňského Obzoru s Novými plzeňskými listy

Český Deník  ,V r.1914 údajně vydával i  přílohu Besedy českého deníku. Pak už beze změn názvů titulů vychází v Plzni až do  svého zániku v r.1943   Je citován  v letech 1935-1938/1  figuroval v Plzni jako jako orgán strany Národně demokratické a pak Národně socialistické. Za protektorátu se stal Český deník, Český směr i Nová doba v Plzni  listy Národního souručenství. Český deník měl své pracoviště  v Plzni  Hankova ul č.6, a ve Františkánská ulici č. 16. Nelze už prověřit údaj, že Český deník vycházel i jako Večerník Českého Deníku. Majitelem,nakladatelem a vydavatelem byly  Závody pro průmysl tiskařský a papírnický se sídlem v Plzni, dříve J.E.Port v Plzni a Th.Venta v Praze, Redaktorem byl Hugo Filla.           Viz obr 3.prosince 1916

            Rozlišení plzeňského tisku  podle těchto politických začátků  bylo i v Plzni snadné. Další rozvoj českých tisku plzeňských politických stran  už připomínal skoro detektivku,  protože se měnily nejen noviny, místo jejich vydávání i jejich příslušnost k měnícím se politickým stranám

 

Plzeňský stranický tisk

Sociálně demokratická strana 

Její tisk nespatřil své první světlo v Plzni . První český dělnický časpis  vyšel v Praze l.12.1867 pod jménem Dělník.zavedení Dr Chleboráda. Šlo však údajně o časopis maloměšťácký  a proto, 5.ledna 1872 vyšel jako samostný dělnický list pod názvem Dělnické Listy, jejichž prvním redaktorem byl Josef Barák.Pak se střídali v tomto časopise redaktoři politické koncepce a  rok poté  dnem 1.10.1873 byl místo něj založen  nový časopis Budoucnost, který se už prý stal  trvalejším střediskem sociálně demokratického hnutí  českého. Hnutí však ovlivňoval stále dva směry v sociální demokracii v Německu i v Rakousku.  To neodstranil ani první sjezd  českoslovanské sociálně demokratické strany dělnické konaý 7.dubna 1878 v pražském hostinci U zeleného kaštanu. Perzekuce sociálních demokratů u nás vedla  k přeložení jejich výboru  i Dělnických listů do Vídně. V Rakousku došlo k sjednocení sociálně demokratických stran  všech národů v Rakousku  v r. 1888.V Čechách I na Moravě vzniklo více novin , z nichž  jmenujme hlavně list Právo lidu, který  přšel z Humpolce do Prahy, kde se přeměnil už 1897  v deník. V Plzni nejdříve zakotvil časopis dělnický pod titulem Heslo  (?) , který byl to zprvu Josefem Steinerem převeden z Prahy do Plzně. Protože se  tu nenašla pro něj tiskárna,  byl tištěný i nadále v Praze. Po něm si plzeňští sociální demokraté  v Plzni  četli  Západočeský posel lidu  byl vydáván touto stranou od r. 1894  do 1899  jako čtrnáctideník.. Také nebyl zprvu tištěn  v Plzni, ale v Rokycanech, v Praze, ve Strakonicích a teprve na konci i v Plzni  Později byl nahrazen  v období 1900 -1907  Poslem lidu.

Sociální demokracie  vydávala list mládeže socialistické(soc.dem) Omladina který vycházel  od 5.října 1918- 1927čtrnáctidenně

Vlajkovým časopisem Čsl.sociálně demokratické strany dělnické v župě plzeňské se pro Plzeň stala až Nová doba. Od r. 1900  do 1907 vycházel už jako týdeník a od 1907 ho redigoval Josef Hybeš . Od začátku r. 1912 vycházel už jako obdeník a po vypuknutí války od 7.srpna 1914 vycházel jako deník.Redakce sídlela napřed v Plzni v budově Pekla a pak v Rožmberská ul. č.1  Majitelem jeho byl  výkonný výbor XX.kraje v Plzni Za Župní výkonný výbor  byl majitelem Gustav Haberman, vydavatelem byl  Luděk Pik, odpovědným  redaktorem  Jar.Koudelka.  Noviny byly tištěny Dělnickým družstvem tiskařským.v Plzni. 

Strana sociálně demokratická v Čechách prožívala své schisma a proto i v Plzni se to projevovalo též v oblasti tisku..Objevuje se Pravda jako list sociální demokratickou levice,vydávaný od 4.března do 15.května 1919  Pravda vycházela  každé úterý. Připomínám, že nelze týž název ztotožňovat s Pravdou v období po 1945

Nová doba  vycházela za války od 1941 pod vedením  a jako list Národního souručenství

Od května 1945  vycházela pod novým názvem Nový den  ,    . Časopis vycházel krátce pod názvem Den, ale zanikl  po únoru 1948 z rozhodnutí Akčního výboru Národní fronty až do  slučovacího sjezdu soc.dem s KSČ. Poslední číslo vyšlo  po 52 letech vydávání v červnu 1948. Hned po únoru 1948 byla . Československá sociální demokracie byla sloučena s KSČ, což je považováno za protiprávní.

Od r. 1921 do 1945  vydávala sociálně demokratická strana v Plzni svůj týdeník Týden  a týdeník mládeže Omladina který měl svou redakci v Kovářské ulici. Do Plzně byl kolportován  i domažlický týdeník Výhledy

 

Národně- sociální strana československá

byla sice oficielně ustavená v r. 1897, ale už  v r.  1896  údajně začala vydávat  na českém západě svůj týdeník každý pátek s názvem Naše snahy. Redakci měl  v Prokopově třídě č.7.  V r. 1915  byl však tento tisk rakouskou vládou zastaven .

 

Komunistická strana  Československa

            Vznikla  po rozkolu  mezi českými sociálními demokraty  a odtržením její levicové části v r. 1920/1 . Její historie viz http://cs.wikipedia.org/wiki/Komunistick%C3%A1_strana_%C4%8Ceskoslovenska 

Jejím tiskovým orgánem se stal  snad 21. září 1921 deník Rudé právo  (RP). .Někteří tvrdí, že bezprostředním předchůdcem RP bylo Staré právo lidu, kdo ví, historii všeho komunistického nutno brát vždy s rezervou.  Současně s RP údajně začal vycházet i Večerník Rudého Práva. , v r. 1928 přejmenovaný na Rudý večerník .

            Za první republiky  bylo RP často konfiskováno  a mnohokrát i úředně jeho vydávání pozastaveno.  Po Mnichově  dne 20. října 1938  byly tyto noviny zastaveny a údajně vycházely v různých obdobích na několik dní ilegálně. Poslední ilegální číslo prý vyšlo 6. května 1945. Od té doby vycházelo RP už legálně Šlo o celostátní noviny.

V Plzni vycházela  Pravda jako Orgán  západočeského KSČ vychází v období  1945 – 1962, v různých edicích -od 1949 jako týdeník , od února 1951 dvakrát týdně, od 1957 třikrát týdně, od 1960 vycházel jako deník. Někdy vyšel jako zvláštní vydání. Nejasné datování. V r. 1968 byl uváděn jako ročník 49.

Na podzim 1989 se redakce odpoutala od KSČ a začala vydávat deník Právo, který vychází dodnes.

 

Československé národní demokracie

Ani v naší první republice  nedosáhla tato strana  větších úspěchů. Tomu tak bylo i v Plzni, kdy  začala  vydávat od dubna do září 1919 svůj týdeník Věstník.   Pojmenování této strany podělalo dost změn  během ČSR do r. 1930, kdy oficielně  ukončila svou činnost.. Nejasné vztahy  panovaly v Plzni v r. 1918 začala vydávat v Plzni, zprvu časopis  s titulem Česká demokracie , který vycházel  od 1919 už jako deník

 

Národní strana práce

Od  r. 1925  se oddělila od této  Čs národní  demokracie , která  do 1930 údajně v Plzni nevydávala své noviny  a  doporučila svým členům  vstoupit do Čs strany národně socialistické 

Po zániku první republiky se mnohé strany rozešly nebo byly rozpuštěny. Strana práce a strana národní jednoty se spojily v Národní souručenství. O tom  si řekneme později v oddílu tisku za Protektorátu.

 

Československá strana  národně socialistická

Není mi jasné, zda se nejdříve jmenoval od 1920/1 jen Československá strana socialistická. Jako politická strana  vznikla  v r. 1925 odštěpením  od  Národní strany práce

Za rok 1920 dostal její deník jméno Český směr. Přestal vycházet 1943..

Historie  tisku Čs strany národně socialistické je dost zamotaná, protože  tato strana pod stejným názvem  vznikla  dne 11.12. 1938  z bývalých členů  Čs sociálně demokratické strany dělnické Tehdy byl jejím předsedou zvolen A.Hampl.

Za okupace se stala tato strana součástí  Strany národní jednoty a požadovala  sociální reformy a hájila prý zájmy živnostníků a středních vrstev.

Po 1945   v Plzni jako strana národní jednoty rozpustila a na scénu opět vstoupila  Čsl. strana  národně socialistická  s časopisem  pod názvem Svobodný směr  , který vycházel  s redakcí  Fr.Naxery  v Plzni Hankova 6 až do února  1948 Hned po únoru 1948 byla Československá strana národně socialistická přejmenována na Československou stranu socialistickou a do vedení prosazeni lidé loyalní politice KSČ. Československá sociální demokracie byla sloučena s KSČ, což je považováno za protiprávní.

 

Strana republikánská

založená 1906, si v Plzni vydávala od r. 1907 napřed týdeník  Plzeňský kraj. Pak se jako orgán české strany agrární  přeměnil r. 1915  v Český kraj , který   vycházel každý pátek. Od r. 1921 byl přejmenován opět na Plzeňský kraj.

 

Katolické strany

Vnesly do novinové oblasti také velké názvové zmatky. V Plzni existovala napřed  od r. 1894 založená Česká strana  křesťanskosociální,  od r. 1896 Katolická strana  národní a od r. 1896 i Sociálně reformní  křesťansko-sociální strany, jako např. Strana realistická

V r. 1900 se z křesťanských stran vytvořila  Lidová strana, která se v r. 1905  přejmenovala na  Českou stranu pokrokovou .

Většina  těchto stran měla své časopisy, např.

Stráž českého západu, Orgán Čsl  strany lidové   Původně snad vycházel od r. 1907 pod názvem  Český západ . Pak vycházel jako týdeník od 4.5.1945-1947. Redaktorem byl Jar. Kusý a F.Lilich, redakce byla v Plzni v Stalinově tř. 29. V terminologii byly časté zmatky, např.se uvádí její list v r. 1908 pod názvem Stráž demokracie, 1946 jako Stráž českého západu. Tyto zmatky asi trochu přispěly k tomu, že  v březnu 1948 vydávání lidoveckého časopisu ministerstvo  informací zakázalo

Kromě svých oficielních novin  lidovci  vydávali i

Ilustrovaný týdeník křesťansko-sociální  vycházel v Plzni vždy ve čtvrtek, redakci měl v Jungmannově třídě 41

Český venkov   vznikl pravděpodobně  v r. 1914,     který ale byl předtím vydáván  jako Plzeňský kraj a Stráž venkova

Mladý katolík vycházel v létech 1935- 1940 jako kulturně –výchovný list pro dorůstající mládež.

 

Jiné strany

Výčet stranického tisku nemůže být zde úplný, protože z přelomu  Rakouska a začátku první republiky neexistuje  seznam politických stran  a jejich přesných názvů  v Plzni, viz tyto některé nejasné údaje

            Západočeský posel lidu. Orgán bojující za osvobození třídy pracovní, údajně vycházel v r. 1894 a 1895

Náš Cíl Orgán Čsl. Středostavovská strana živnostensko-obchodnická pro župu plzeňskou  (ŽOS), která vydávala v Plzni týdeník  od r. 1925    ,  který se v r. 1929 přeměnil na deník  Hlas Plzeňska  . Redaktorem byl J.Jandík, redakce byla v Šafaříkových sadech 17

Deník Plzeňska , což bylo vlastně plzeňské vydání pražského časopisu Reforma

             Pokrokový listr českého západu Vycházel vždy v pátek s datem sobotním jako protiklerikální časopis realistické strany od r. 1909-1915

 

            Tisk ku konci Rakousko-Uherska

V té době vrcholily nejasnosti ve vydávání časopisů s novými tituly, jako např. 

Žumbera dělnický satirický časopis 1894 Jeho historie je uváděna různě, možná, že poprvé vyšel  už dříve, protože se dochoval jeho výtisk  z r. 1895 jako č. 2 v ročníku označeném jako IV.Vícekrát se dochovaly exempláře časopisu označeného jako „ po konfiskaci upravené vydání“. Přílohou tohoto humoristického časopisu byl Satan dělnický satirický časopis  z let devadesátých  Viz článek Eret,J.: Žumbera a Satan.. Minulostí Plzně a Plzeňska,III, 1964, s.81-94. Byl uváděn jako orgán „ všech pekelníků a pekelnic  v široširém světě“ snad už od  r.1895. Jeho ročník byl uváděn jako „ letošní“.

Nejasnosti o titulu Žumbera  vznikly podle dochovaných výtisků z r. 1939, kdy jsou  uváděny  časopisy Žumbera a Nová Doba  jako noviny českých fašistických organizací na počátku r. 1939, což musí být podvrhem nebo omylem autora výstavy  novin na plzeńské radnici v r. 2006. Zde vystavený strojopisný leták je signován jako č. 2. ročníku I z r. 1939

 

Český západ, časopis pro kulturu a život,  katolicky orientovaný týdeník je vydáván od  2.2.1908  Vydavatelem byl arciděkan Havelka..

Český kraj  vydávaný Českou stranou agrární zprvu jako týdeník, pak obdeník od 1915

Český lid,

Červen,  1908, jen asi 4 sešítky Hamáčkova časopisu, předkládající nenáročné  veršovánky a prosaické drobničky, kritické glosy , redigované F.Svobodovou a A.B.Ciprou.

Nezávislé listy které vycházely  v létech1899 – 1905.V podtitulu se uvádělo, že jde o  časopis  věnovaný zemědělským , samosprávným a národním zájmům na Plzeňsku. Vycházely  v úterý a v pátek. Redakci měly  v Plzni  v Saské ulici č.77

 

Plzeňský kraj Byl to agrární list věnovaný zájmům  lidu na českém západě. Tisklo ho Rolnické a tiskařské družstvo. Reakci měl na Palackého nám. 15. Redaktorem byl Fr. Nepilý. Ročník I. je signován rokem 1907.

Plzeňský obzor  je uváděn  jako Svobodomyslný list od r. 1902/3 Redakci měl  na rohu ulice  Divadelní a Štěpánových sadů.

Plzeňské rozhledy které od r. 1904 vycházely  každou sobotu  jako  národně lidový týdeník . Redakci měly  v Goethově ulici č.52/288

            Sokol na českém západě  vycházel pravděpodobně už  od r. 1900 nebo 1901, protože  jeho dochovaný výtisk  v r. 1931 je uváděn jako ročník XXX.  Vycházel 2x měsíčně.Majitelem byla Sokolská župa plzeňská v Plzni. Redigoval ho v té době  Dr. Aug. Šíp. Tištěn byl  v Grafických závodech  v Plzni v Hankově ul,  6

Vzlet   Měsíčník věnovaný  uměleckému a osvětovému vzruchu západních Čech. . Dochovalo se l.číslo I. ročníku. Výdával ho K. Beníško, redaktorem byl Petr Fingal.

 

Změny tisku  po vzniku ČSR   

Za první republiky  bylo v Plzni  jedenáct politický stran ( KSČ, Čs strana sociálně demokratická, Čs strana lidová , Čs živnostensko-obchodnická strana středostavovská, Strana čs domova, Republikánská strana čs venkova, Národní obec fašistická, Organizace  Národní ligy v Plzni a Rolnická jednota).  O většině z nich jsme už dříve psali v oddílu o stranickém tisku.

Nejvíce otazníků se spojuje s historií komunistického tisku v Plzni.  List Pravda  vznikla jako list sociální demokratickou levice,vydávaný od 4.března do 15.května 1919  v Plzni  Pravda vycházela  každé úterý. Připomínám, že nelze týž název ztotožňovat s orgánem KSČ , tedy s Pravdou za Protektorátu a v období po 1945. Od r.  1920 byl je nově vydáván zprvu jako  obdeník  Pravda . KSČ byla zakázána na sklonku r. 1938, ale některá periodika prý vycházela jako ilegální. Podle některých historiků  se traduje vydávání  Pravdy  údajně jako orgánu KSČ v Plzni od konce 1939 do září 1940, pak v období  1945 - 1962 . Od 1949  vychází jako týdeník , od února 1951 dvakrát týdně, od 1957 třikrát týdně, od 1960 vycházel jako deník.

Charakteristickým jevem v záplavě tiskovin bylo kromě změn stranického tisku i to, že se stíral dřívější rozdíl mezi novinami a časopisy a v obou případech najdeme obojí zaměření na periodicitu  s určitým zaměřením i na aktuální dennímu zpravodajství. Pro to jsou např.charakteristické nové titul v Plzni , jako bylo

Dělnické jeviště        1924-1938

Dělnické listy

Dětský svět   Podrobnosti o něm nemáme. Jako ročník XII. vycházel v r. 1930

Divadelní ochotník    před 1934 orgán Ústřední jednoty dělnického divadelního ochotnictva československého v Plzni

Hlas Plzeňska

Jarní proudy  Časopis věnovaný umění, satiře a společnosti. Jarní proudy byly vydávány zprvu jako plzeňský časopis  každou neděli . Později jako čtrnáctideník od 1919-1941. Bohužel  je dostupný jen výtisk  z ledna 1919. Redigoval ho F. Sedlák, byl tištěn v družstevní tiskárně Karla Beníška. K časopisu byly přikládány satirické letáky, např. v r. 1919  s názvem Pestrý fejeton.

Jeviště                       Orgán  Ústřední jednoty dělnického  divadelního ochotnictva, 1922-1935

Krajem šesti řek       Skautský časopis vycházející 1931-1933

Kruh   Časopis pro studenty, který redigoval sdružení profesorů a později studenti sami v období 1933 - 1935

Mladá Stráž   Noviny pro mládež západních Čech. Vycházely čtrnáctidenně od 1919

Národní učitel            čtrnáctidenník, vydávala ho Obnova, sdružení učitelstva  z Plzeňska. Redaktorem F. Štampach. Později v letech 1919- 1920 se přeměnil  v časopis Republikánský učitel

Na Stráž         1923-1924

Občanský blok  byl uváděn jako  mimostranický list  pro hospodářské zájmy plzeňských občanů.Měl redakci v Plzni v Rubešově ul.  10. Redaktorem byl  MUC Oskar Ruppert

Plzeňsko,                    List pro národopis a ochranu památek. Vycházel čtvrtletně od 1919 až do 1936. Vydával ho Kroužek přátel starožitností v Plzni.Redaktory byli  Dubský, O., Tyrpeklová,Z., Štampach,F., Růžková, B. a Wenig ,Frank.

Plzeňský kraj             agrární týdeník 1907   
Plzeňské obchodní zprávy     Informativní list Obchodního družstva v Plzni a Svazu obchodních družstev v Praze. Vycházel měsíčně od července 1919 do června 1920
Plzeňský Obzor

Posel českého západu,         

Posel lidu, Plzeň                    

Pramen           Literární časopis z let 1920-1926, navazující na  časopis Vzlet. Oba časopisy vydával  typograf Karel Beníško,redigoval je Jan Vrba a Karel Beníško

Proudy            cyklostilovaný studentský časopis (1935- 1936)

Přerod  za války v r. 1917-1918 vycházel pro mladou Plzen jako lokálně orientovaný opoziční čtrnáctideník 

Slovan,

Směr  vychází v letech 1910-1915  jako realistický týdeník za redakce  Karla Pelanta až do r. 1915 kdy byl časopis úředně zastaven .

Stráž, Lidový měsíčník pro západní Čechy od 1919,  Nakladatelem  byl L.Lábek a Osvětový svaz, je citován ještě v r. 1924 jako regionální kulturní revue

Stráž českého západu   Byl krajinským deníkem Československé strany lidové  v Plzni snad od  4.května 1945

Týden                                    1921-1945

Úřední list města Plzně        . Vydavatelem bylo město Plzeň, , redaktorem byl Dr.Josef Burg Vycházel údajně  čtrnáctidenně v létech 1923 - 1942.Měl redakci v plzeňské radnici. Tištěn byl  v knihtiskárně  Dělnického družstva  tiskařského v Plzni 

Věstník divadelního ochotnictva na českém západě před 1925 ho vydával  II. Tylův okrsek v Plzni  jako součást  Ústřední matice divadelních ochotníků čs v Praze..Časopis řídila rada, za redakci odpovídal F. Burda.

Věstník  obchodní a živnostenské komory v Plzni.  Jeho první ročník v r. 1922 Vycházel jako občasník za 2-3 týdny. Řídil ho  jako redaktor Dr Jan Drtina

Věstník Západočeského autoklubu v Plzni  Dochovaný jeho výr´tisk je  z r. 1930 jako ročník IV.

Vzlet Měsíčník věnovaný uměleckému a osvětovému ruchu,Redigoval ho Petr Fingal, nakladatelem byl  Karel Beníško v Plzni od 1919

Za hudebním vzděláním
Západočeský večerník          Nezávislý list národní. Dochovaný list má v Plzni údaj o ročníku 1895 a 1897

 Půl života jsem věnoval turistice a proto nesmím v tomto přehledu opomenout  plzeňské časopisy pro turisty

Dělnický turista   Orgán  Svazu čsl dělnických turistů v Plzni, časopis vydával od r, 1920

Turistický zpravodaj západočeské župy KČT Jeho první číslo vyšlo 1.ledna 1934 v počtu 2.500 výtisků. . Počínaje IV.ročníkem se stal  orgánem župy podbrdské, neprosadilo se zamýšlené spojení ještě  i župou šumavskou.Od VI.ročníku přijal jméno  Západočeský turistický zpravodaj. Jeho redaktorem byl Prof.J.Deveter do VI.ročníku a pak Prof.Dr.Josef Rous.List byl reorganizován od VII.ročníku

Západočeský  turistický zpravodaj  z něho vznikl jako 10 ročník až za protektorátu od 1. února 1943.  Vycházel 6x měsí čně a  jednotlivá čísla stála 1 k. Administraci měl na Německém nábřeží 21.Tiskly ho Grafické závody v Plzni           

Pravděpodobně po 1948 byl znovu přejmenován z usnesení OTTJ na Turistický zpravodaj  Plzeňského kraje . V té době už  ustavující sjezd Čs svazu tělesné výchovy jednomyslně přijal oslovování Soudruhu, soudružko.

           

Tisk v době před okupací a  za protektorátu

Po zániku první republiky se mnohé strany rozešly nebo byly rozpuštěny. V pomnichovské ČSR byla krátce před okupací  dne 18.listopadu 1938  vznikla z tehdejších  krajně pravicových politických stran  ( Lidové strany  a  Národně socialistické strany ) Strana národní jednoty . Ta však zanikla  v r.  1939., když  Hitlerovým výnosem  16.3. 1939 byl zřízen protektorát a jeho vliv na plzeňský tisk trval až do 5.5.1945  

V březnu 1939 vznikla  u nás  ze strany národní jednoty  česká fašistická organizace se pod názvem Národní souručenství. jako jediná politická organizace  v Protektorátu Čechy a Morava. O tomto období měla naše rodina autentické zprávy, protože když byla většina redaktorů  Nové doby  byla zatčena a odvezena do koncentračního tábora  v Buchenwaldu.Můj otec jako tiskař v plzeňské Grafice a  dlouholetý dopisovat Nové doby  byl  koncem září  1939 delegován  jako bývalý sociální demokrat  do její redakce jako jeden  z redaktorů. V té době byl on i  některé  složky redakce  byly zapojeny do domácího odboje. Když  se do redakce  dostala zpráva  bývalý redaktor Nové Doby Antonín Nedvěd  zemřel v koncentráku, uveřejnily tyto noviny  k uctění jeho památky  dne 7.dubna 1940  křížovku s tajenkou „Ant.Nedvěd mučedník národa“.Otec byl  11.dubna 1940 zatčen a vězněn celý měsíc na plzeňském Gestapu.. Od té doby pracovala redakce Nové doby pod silným drobnohledem německých úřadů. Přesto vydávání Nové doby zastaveno nebylo. Můj otec byl z redakce Nové doby přeřazen do redigování časopisu Týden. Tlak na plzeńský tisk  se  trochu zmenšil,  když Národní souručenství od r. 1943 se změnilo na  korporaci s kulturně výchovným cílem. Tlaku Němců  podlehl  v r.1943  vydávání plzeňského Českého směru.

Viz přehled   novin a časopisů  vydávaných v té době , který podává Maur, J.: Český protektorátní tisk v Plzni v době okupace (15.3.1939- 5.5.1945).Minulostí Západočeského kraje IX,1972, s. 43-56 .

Do r. 1942 vycházel v Plzni ještě Úřední list města Plzně  Vydavatelem bylo město Plzeň, , redaktorem byl Dr.Josef Burg Vycházel údajně  čtrnáctidenně v létech 1923 - 1942.Měl redakci v plzeňské radnici. Tištěn byl  v knihtiskárně  Dělnického družstva  tiskařského v Plzni 

 Mnohé nejistoty vyplývají z hodnocení významu komunistického tisku za doby totality. KSČ byla zakázána na sklonku r. 1938, ale některá periodika prý vycházela jako ilegální. Jistoty v tom není. Traduje se vydávání  časopisů

Dělník                        vydávaný  od listopadu 1938 do února 1939

Pravda                        údajně v Plzni vycházela do září 1940

Škodovák                   od sklonku 1938 ?

V boj                           ilegální časopis  1939-1940

            Nemáme spolehlivý přehled o tom, jaký tisk vydávali z Protektorátu v Plzni sami Němci. Např. Plzeňská  NSDAP vydávala v r. 1942  Pilsner Monatschrift     

 

Tisk plzeňská po r. 1945  a za totality

Charakteristický nebyl po osvobození nějaký ohromný rozvoj tisku . Plzeň byla rozbombardovaná a byla chudá.

První si uvědomily sílu tisku  politické strany.

Sociální demokraté od 17.února 1945  (podle jiných až od května 1945)  vydávali svůj  list pod novým názvem Nový den  , pak pod změněným názvem Den, ale ani ten se neudržel a zanikl  po únoru 1948 z rozhodnutí Akčního výboru Národní fronty až do  slučovacího sjezdu soc.dem s KSČ. Poslední číslo vyšlo  po 52 letech vydávání v červnu 1948

Od  6.května 1945 vycházela v Plzni  Pravda  jako orgán  západočeského KSČ . V období  1945 – 1962 vycházela od 1949   jako týdeník , od února 1951 dvakrát týdně, od 1957 třikrát týdně, od 1960 vycházel jako deník. Někdy vyšel jako zvláštní vydání. Provázelo ho nejasné datování. V r. 1968 byl uváděn jako  ročník 49. Komunisté si rychle uvědomily sílu tisku.

Strana  národně socialistická  vydávala  až do února 1948  časopis  pod názvem Svobodný směr 

Plzeňský tisk završoval  po osvobození Orgán Čsl  strany lidové   Stráž českého západu, Vycházel jako týdeník v letech 1945-1947

Jinak nevznikly v Plzni už žádné nové noviny a časopisy  kromě

 -listu Národního výboru, který 6.května 1945 začal vycházet  pod názvem Nová svoboda

- 27.července  1945 vznikl první ročník časopisu Zprávy ONV  v Plzni, což byl   

Úřední list  města Plzně  od 1945. Jak dlouho oba existovaly už nelze prokázat.

            Postupně se změnila situace plzeňského tisku za totality od 1948 do doby pražského jara 1968. Většinou šlo jen o tiskoviny  rozdávané zdarma pro”pracující”zaměstnance podniků

           

Červen                                   ? 1948            

Důvěrník lidové správy JNV v Plzni, Plzeň 1950-1953/1

Fakta a argumenty    Plzeň 1960      

Index                                       Vycházel  ve formě cyklostilovaného letáku v r. 1968

Informace pro poslance MěstNV v Plzni,   1/1960-1962 

Informační zpravodaj            Vycházel pro zaměstnance  městského stavebního podniku Stavoprav,  1988

Litera Plzeň                           Časopis pro reklamu

Minulostí Plzně a Plzeňska              

Národní noviny                     

Osvěta

Plzeňský kraj                         Časopis KNV v Plzni pro funkcionáře, zaměstnance a spolupracovníky lidové správy. Vycházel od 1949                  

Plzeňský pivovarník  Závodní časopis pracujících Plzeňských pivovarů, nositele Řádu práce1950-1962

Pochodeň závodů V.I.Lenina       Orgán celozávodního výboru KSČ,  Skupiny ROH, celozávodního výboru ČSM  a ředitelství závodu  Vycházel od 1952 (?)

Report media                         ?

Rozhled                                  Měsíčník po region a domácnost

Stavbař                                              1957 -- 1960

Stráž českého západu                       1945 -- 1948

Svobodný směr                                 1945 -– 1948

Škodovák                               Časopis pracujících  plzeňských závodů  oborového podniku Škoda         1925 --1968

Večerní Plzeň                         Od 1968  , vydavatel MěstV KSČ. později MěstV NF, , nakonec od 1969 NV města Plzně.  V r. 1970 vydávání zrušeno

Věstník plzeňského kraje  byl úředním věstníkem krajského národního výboru v Plzni. Jeho 1. číslo vyšlo 1.ledna 1949

Věstník ÚNV statut.města Plzně do 1949

Vzlet                                        zábavný měsíčník, vycházel jen 3 ročníky,

Za branou                              časopis zaměstnanců společnosti Plzeňský Prazdroj.

 Vychází od 2002

Za novou Plzeň                   V podtitulu se uváděly informace  a pokyny pro členy MNV, uliční výbory, , domovní komise a domovní důvěrníky  Vycházel  1954 - 1959

Západočeské noviny

Západočeský dopravák        Časopis pro ČSAD Plzeň, od 1968

Západočeský železničář      Týdeník zaměstnanců železničního uzlu a OUS Plzeň, vycházel od 1957

Zpravodaj západních Čech

Zpravodaj Národního výboru  města Plzně, vycházel snad od  1971

Život Plzeňska                                   Kulturní a vlastivědný měsíčník Plzeňska, vydávaný Lidovou univerzitou Husovou a později Domem osvěty 1950-1954

 

 

 

Plzeňský tisk od  pražského jara po 5.1. – 21.8.1968

Samizdaty

4. leden 1968 s pádem  A.Novotného a vpádem  vojsk varšavské smlouvy  nemohly ovlivnit dění jen v Praze , ale měly už své odezvy v obsahu plzeňského tisku , dokonce už i brzo i ve vzniku samizdatů, vyráběných a distribuovaných  jako buletiny  Charty 77. Nebylo jich v Plzni mnoho exemplářů  a proto málokdo o nich věděl. Mnoho se jich nedochovalo. Uveďme zde  alespoň některé:

Pevná hráz samizdatový buletin Západočeského kraje z Plzně 1989

Pajda  který v nákladu  7 ks po 70 ks  vyšel v Plzni 1989

Stres vydávaných nezávislou skupinou občanů západočeského kraje  v r. 1989

Plzeňský tisk za růběhu  sametové revoluce

Plzeňský tisk  se ještě od r. 1989 moc neměnil co do  rozsahu, ale zásadně se změnil co do obsahu plzeňských novin Připomeňme si zde jejich  hlavní titulky , na něž se dnes někdy bohužel zapomíná:

21.08.  1989   V Praze protestní demonstrace a zatýkání

28.09.  1989  srocení lidu a policejní zásah

28.10.  1989   desetitisícová demonstrace na Václavském náměstí, policejně rozehnána

12.11. 1989  demonstrace 15.000 vysokoškoláků  k uctění památky J. Opletala a brutální zásah na Národní třídě

18.11.   1989 týdenní protestní stávka divadelníků 

19.11.  1989 v Pražské Laterně vznik Občanského fóra

20. 11. 1989 150.000 demonstrantů na Václavském náměstí, nesouhlas s totalitním režimem, na vysokých školách  vyhlášena okupační stávka

25 /26. 11. 1989 na Letné dvě mohutné demonstrace ( 750.000 a 500.000 lidí)

27. 11. 1989   celostátní dvouhodinová generální stávka

29. 11. 1989   Federální shromáždění zrušilo čl. 4 ústavy o vedoucí úloze KSČ, i čl. 6 o Národní frontě a čl.16. o výchově v duchu marx-leninismu a tím formálně  skončilo 41 let trvající vládu komunismu v zemi.

04.12.  1989 mohutná demonstrace na Václav. náměstí požadující sestavení nové vlády

10. 12. 1989  vznik vlády národního porozumění v čele s M. Čalfou, Abdikace  prezidenta G. Husáka.

Pak už  Plzeň svými novinami nemusela kopírovat dění po dnech, v nich jsme se zadostiučením mohli dočíst o dohodě o odchodu sovět. vojsk, zrušení Státní bezpečnosti, o rekonstrukci Národního shromáždění, zrušení ROH a zřízení  České a slovenské konfederace odborových svazů, dne 6.3. 1900 o otevření  změn České socialistické republiku (ČSR) na Českou republiku (ČR) a last but not least naše noviny už jen ještě čekaly na 23.7.1992 , kdy došlo k zániku čs federace

Jen sem tam tehdy najdeme rozšíření plzeňského tisku méně významné tiskoviny , které vznikaly a zanikaly rychle,  např.

Kurýr Západočeský nezávislý týdeník , který také poprvé vyše v I. Ročníku v r. 1990

Plzeňské noviny  jako Týdeník pohledů do politického a občanského života ve městě, o němž nevíme, jak dlouho po r. 1990 vycházely.

Plzeňský rozhled  Regionální měsíčník rozšiřovaný zdarma do domácností a fire,  Vydávý Vogel Medien International se sídle v Klatovech Vídeňská  218  , Redakci má ale  v Plzni, Havlíčkova 5, šéfredaktorka  Mrr Jana Mertová. Začal  vycházet asi v r. 2000/1

Plzeňský týden  pod titulem Oblastní noviny českého vydavatelství

Plzeňský večerník                Vznik  od  1990

Polední telegraf o jehož I. Ročníku víme v r. 1990

            Rock report  snad byl vydáván od 1991 (dodnes  vychází pod zkráceným názvem Report.)

 

Plzeňský tisk  v XXI. století

Inzertní noviny

Tip týden  Zpravodajský a servisní týdeník pro Plzeň a okolí 2006 ročník7.. Zdarma, Vychází ve středu, Plzeň, Kovářská 4.  Vydává Metropol inzertní noviny s,r,o,. Tisk Novinové centrum VLP a.s. Plzeň, Podnikatelská 17

Info-Tip    Informační příloha  vycházející v titulech deníků  Bohemia . Viz  u Plzeňský deník 

iNVEST          Inzertní noviny, vycházejí v pondělí v Plzni , Ročník XVII, 2006,

www.inwest.cz. Vydává Inova Plzeň  s.r.o.. Redakce Smetanovy sady 12. Tisk Novinové centrum Plzeň, Vychází 2 x týdně

 

Plzeňské kulturní a školské časopisy

            Univerzitní noviny     Vydává Západočeská univerzita  v Plzni, Ročník XI, 2005     ,  Vede redakční rada , redaktorka Mgr A.Vaverková, Redakce  ulice Univerzitní 8, Tiskne Nava tisk s.r.o. Plzeň, Hankova 6,  www.noviny.zcu.cz           

            České památky         Časopis pro přátele památek a historie. Ročník XV., 2004, Vydává  od 1901Český svaz ochránců památek, Plzeň Mandlova 16, Šéfredaktor  Mir.Šůsová

            Plzeńská divadelní revue DJKT Vydává Divadlo J.K.Tyla,  Plzeň Prokopova 14, Vychází 4x ročně, Redaktorka Mgr Eva Ichová , Tiskne Nava Tisk  s.r.o. www.djkt-plzeň,cz

            Pěší zóna  12 et 13  Revue pro památkovou péči, archeologii, historii, výtvarné umění a literaturu. Kromě společenskovědních rubrik a výtvarného umění (zejména Plzeňska a západních Čech) klade důraz na současnou českou poezii a překlady Vydává kulturní sdružení ARS. Šéfredaktor  Tyomáš Hudec  Adresa Plzeň Úslavská 19, Tiskne  Havlíčkův Brod  a.s.,

            Spektrum       Zrcadlení plzeňské kultury. Vydává  Občanské sdružení Pro libris,  Ročník IV, 2001, Řídí redakční rada. Tisk Propagace . Tisk Typografia Plzeń

            Za branou  Časopis zaměnstnanců společnosti Plzeňský prazdroj a pivovar Šaris,  Ročník IV, 2005, řídí redakšní rada , red. A.Bechtin , Tiskne Nova Tisk Plzeň.

            IRIS     O zoologické botanické zahradě města Plzně , přírodě a ekologii. Čtvrtletníko

Red. Fr. Hyka, Tiskne Novatisk s.r.o. Plzeň

            Plzeňsko         List pro vlastivědu Západních Čech. Ročník XXV, Poslední číslo 1999

 

Západočeské  zpravodajství

Reformní proces  připravil plzeňskému tisku v Plzni novou éru  Umožnil do republiky vstup kapitálu , který začal vydávat zprávy ze stále zmenšujících se lokalit, počínaje  krajem západočeským (plzeňským), regiony Plzeňska , města Plzně i jeho obvodů.

Krajský tisk

Hned od začátku  nemusel počítat s jepičím životem nových novin a časopisů-Nemohl mu konkurovat nový čtvrtletník Plzeňský kraj , který údajně byl kolportován zdarma v Plzni v r. 2003 a 2004

Změny zahájily noviny Mladé Fronty Dnes, které se vymanily rychle z komunistické  Mladé fronty, ale proměnily ho v moderní celostátní deník i  s přílohou  Kraj Plzeňský , která má krajské vydání pro Domažlice, Klatovy, Plzeň- město, Plzeň -sever, Plzeň -jih, Rokycany a Tachov) Její redakce je na Americké 1, ,  vedoucím redakce je Martin Polívka.

Ještě dál  šli redaktoři deníku Bohemia Jejich vydavatelem je Vltava-Labe-Press a.s Ten začal vydávat od r. 1991/2 Plzeňský deník, který se stal nejspíše hlavním plzeňským listem mezi deníky jednotlivých okresů  plzeňského kraje. Redakce je v Plzni je v ulici Kovářské 4, Redaktorkou dnes je Mgr  Nataša Šedivcová.Vychází už od r. 1992  vždy v íterý, v úterý a ve středu příloha pro soukromou inzerci Infotip, ve čtvrtek kulturně společenská příloha NA TAHU a tématické strany Hobby plné rad a nápadů, v pátek TV Magazín a v sobotu jsou přílohy dvě - Víkend magazín a regionální příloha Čtení na víkend..Zajímavým celospolečenským problémům jsou věnovány každodenní monotématické strany. V úterý a v pátek najdou čtenáři stranu Trh práce a ve čtvrtek a v sobotu stranu víkendových typů.

Pro Západní Čechy jsou vydávány kromě Plzeňského deníku  

i od 1994 Domažlický deník,

od 1992 Chebský deníkKarlovarské noviny 

od 1991,  Klatovský deník 

od 1993, ,  Rokycanský deník 

od 1994,  Sokolovský deníkod 1994, Tachovský deník 

od 1994 Každé úterý vychází jako informační příloha  Plzeňského deníku i  Info-tip.

 

Možná, že se do Plzně chystá i jiná tisková společnost. V r. 2006 se zařadily mezi týdeníky  nově i  PN Plzeňské noviny, Váš týden ve městě.  Vydává ho údajně  Imprimé,s.r.o.  v Praze, Bořivojova 50, tiskne ho Delex s.r.o Plzeň. Zatím je distribuován zdarma. www.plzenskenoviny.cz         

 

Město Plzeň

Samotné město Plzeň si brzo vynutilo i další dílčí zpravodajství  svým občasníkem  Radniční listy města Plzně, vycházejícím 5-6 kát ročně  snad od r. 1996. Vydavatelem je Statutární město Plzeň, Oddělení komunikace Magistrátu města Plzně , náměstí Republiky 1.

Až později nové dělení na regiony  začalo  asi od r.2002 vydávat  časopis

Region Plzeňsko   Vydával ho  Odbor propagace a tisku Magistrátu města Plzně  ve spolupráci s Českou centrálou cestovního ruchu. Tiskla Tiskárna Kalous a Skřivan

 

Městské obvody

I tisk pro celé město nemohl přinášet nejdetailnější informace z jednotlivých  částí města a proto se na  městských obvodech objevily zdarma  rozdávané výtisky

Městská jednička , informační zpravodaj MO Plzeň 1, který  snad byl vydáván  od r. 1994

Informační zpravodaj MO  Plzeň 2- Slovany , který údajně vznikl  v září 1998, Redakční rada , šéfredaktor  JUDr Martina Žabková, Plzeň, Koterovská 83. Ročník XII, 2005

Trojka  - Zpravodaj MO Plzeň 3, který asi vznikl v r. 1994

Doubravecké listy vydávané MO Plzeň 4 , snad též od r. 1994

 

           Noviny a časopisy na internetu

¨           Zdá se, že vývoj soudobé techniky  ovlivní i samotnou formu novin a časopisů. Těžko je určit nejprodávanější celostátní novinové tituly , které nejvíce pronikají do Plzně. Jim už dnes konkurují zprávy ze zdrojů čtených na internetu, jako jsou  Mnoho novin a časopisů přechází  na internet počítače nebo dokonce na mobil.

Už dnes může většina našich občanů dostávat nejdůležitější zprávy  na své obrazovky mobilů o zdraví a život ohrožujících změnách prostředí, proč bychom museli čekat až na druhý den  na noviny, když je možno už dnes si stahovat na obrazovku mobilu  SMS nebo nejčerstvější zprávy z ČTK nebo jiných, dokonce i světových  informačních agentur. Není to už novinkou pro Česko.viz např. Úvodní informace o službě  W@P - noviny společnosti  třeba Anopress IT , která nám  přináší aktuální zprávy do našeho mobilu - stačí jen zadat ten správný dotaz. Jedinečnost této služby spočívá v tom, že si články, které Vás zajímají, sami vyberete. Nebudeme Vám tedy zasílat desítky nepotřebných článků denně.Do Vašeho mobilního telefonu stačí zadat velmi jednoduchou internetovou adresu: http://wap.anopress.cz a poté již můžete vyhledávat bez jakékoliv registrace. Platíte pouze standardní poplatek svému operátorovi. Na základě zadaných klíčových slov jsou vybrány požadované informace a výsledek je zobrazen na displeji Vašeho mobilního zařízení. Stačí pouze zadat do vyhledávacího okénka text Vašeho dotazu (např. vlada AND parlament) a poté se Vám zobrazí požadované články. Články můžete rovněž posílat na svou e-mailovou adresu.

Internetové zprávy i mimoplzeňské

Internet už má v oblasti zpravodajství skoro už oproti tisku novin a časopisů  neomezené možnosti. Abyste to mohli sami posoudit spočítejte si  možnosti  stahovat si z internetu  dokumenty  podle  mých adres v  seznamu OBLÍBENÉ, ne tedy jen plzeňské tiskoviny , viz moje  Dokumenty\Adr_zprav.doc  Sem  jako ukázku ukládám seznamy novin a časopisů   nejen z plzeňského tisku, ale i z ČR a ze světa, jak mne zaujaly v seznamu oblíbených:

 

 

04  A  MOJE RANNÍ ZPRÁVY                 3 odkazy

+ MF dnes             s možností stahování článků            www1.mfdnes.cz/                +

+Právě dnes         podávající celkový přehled                www.pravednes.cz                             +

+ Plzeňský deník                                                               www.plzenskydenik.cz                      +                            

+ Nedělní svět                                                   www.nedelnisvet.cz                 +

+ Blesk                                                                                 www.Blesk.cz                            +

+ České Noviny                                                                  www.ceskenoviny.cz                         +            

+ Haló noviny                                                                      www.halonoviny.cz/                          +

+ Lidové noviny                                                                  www.lidovenoviny.cz/                       +

+ iDNES                                                                              www.idnes.cz/                                     +

+Reflex online                                                                    www.reflex.cz                                       +

Týden                                                                                   www.tyden.cz                                      +

               

 

040 A  AGENTURY ZPRAVODAJSKÉ

ABC newsUSA                                   www.abcnews.com/                             +

AFP        Agence France-Presse       www.afp.com/deutsch/home             +

AP  Associated Press                        www.ap.org/                                         +

BBC Czech                                           http://www.bbc.co.uk/czech             +

BBC        World service                      http://bbc.co.uk   +

Bohemia                                                www.freewebs.com/vanek               +

Britské listy                                          www.blisty.cz                                       +

CNN                                                      http://www.cnn.com                            +

ČTK       (hodiny zpráv)                    http://ctk.cz                                         +

CzCanada                                             www.czcanada.com                            +

Cs-magazin                                          www.cs-magazin.com                         +

Český rozhlas                                      www.izurnal.cz                                   +

Česká televize                                      www.czech-tv.cz                                  +

Daily World Press                               www.theworldpress.com

Debka(hebrejská)                                www.debka.com                                   +

DPA Deutsche Presse-Agentur       www.dpa.com/                                     +

Foxnews                                               http://foxnews.com                             +

Headlines              (dříve Zemské noviny)

http://www.headlines.cz/index.php?hlid&hlid             +

Hlas Ameriky                                       www.voanews.com/czech   +

M-37 Chicago                                      www.m37.cz/chicago.htm                  +

Mondotimes                                        www.mondotimes.com                       +

MSNBC news                                      http://msnbc.msn.com                       +

Newspapers online                               www.thepapersboy.com/

Newyorské listy                                  http://www.columbia.edu/~js322/czech.html+

Novosti                                                  www.rian.ru/rian/intro.cfm            +

Reuters Latest News                          www.reuters.com                               +

United News                                        www.united-news.de/flatroot/index.php          +

World newspapers                             www.world.newspapers.com            +

 

 

04 B ZPRAVODAJSTVÍ  AGENTURNÍ

http://www.startpage.cz/strana.php?id=92                                   +

http://zpravy.startpage.cz                                                                +                     

Právě Dnes (přehled mnoha novinwww.pravednes.cz/    +

TOPlist zpravodajství             http://www.toplist.cz/zpravodajstviavodajství   +         
Paperless.news                      www.paperlessnews.com        +
Plus Press -                           www.PlusPress.cz                   +
 Prague News Agency -        www.pragueNewsAgency.cz   +

PressWeb - Tiskový portál      www.presseweb.cz                +

PRESS Online -                    www.pressonline.cz                 +

Tiskové zprávy všeob.FN v Praze   www.pressroom.VFN.cz       

040 B  Internet-Staré adresy zpráv                               21

 

041 EVROPSKÝ tisk i český                                         8

 

042 ČASOPISY NAŠE                                                     4

 

042  A  DOMÁCÍ  DENÍKY              http://zpravy.startpage.cz                  +
Blesk                                                    http://www.Blesk.cz                           +
České Noviny (dříve Pražske noviny)dnes zpravodaj.server ČTK
                                                www.ceskenoviny.cz                  +

Ekonomické zpravodajství            www.finance.cz/                          +

                                                               www.financninoviny.cz                     +

Haló noviny                                          http://www.halonoviny.cz/               +

HOSPODÁŘSKÉ NOVINY (hodiny zpráv) www.iHNed.cz                      +

Ekonomicko- zpravodajský server  Hospodářských novin

zahrnuje: Odborný tisk, Finanční poradce,

Bankovnictví, Právní rádce, Moderní řízení, Stavitel,

Technik, Moderní obec, Logistika, , Cestování,

Zájezdy, Zprávy na mobil, Počasí, Propgram TV,

 Centrum firem, Slovník, Mobilní noviny, Komunikace.

 Zahrnuje i

* Ekonom                                             www.ekonom.ihned.cz                      +

*Finweb                                www.finweb.cz                                     +

*Marketing a media                          www.marketing&media.cz

*Exportér Magazin Hospodář.novin http://Exporter.iHNed.cz   +

*Obchodní věstník                             www.obchodnivestnik.cz                  

*Podnikatelský týdeník                    www.profit.cz                                     +

* Zákony                                              www.pravniradce.ihned.cz               +

LIDOVÉ NOVINY                              www.lidovenoviny.cz/                       +

Lidové noviny(hodiny zpráv)          www.lidovky.centrum.cz/ +

Archiv papírové lidovky                   www.centrum.cz                                  +

Pátek Lidových novin                        www.lidovky.cz                                   ?

Metro                                                    http://www.metro.cz/                          +

MF DNES                                             www.mfdnes.cz/                                  +

Mladá fronta DNES                            www.idnes.cz                                      +

Magazín dnes                                      www.magazindnes.cz                         +

Moje noviny                                         www.mojenoviny.cz                           +

DENÍKY BOHEMIA a MORAVIA on-line                         +

Večerník Praha                                 www.vecernik-praha.cz                      +            

Plzeňský deník                           http://www.Plzenskydenik.cz         +

Domazlický Deník (Domažlice) cs http://www.domazlickydenik.cz/          +

Klatovský Deník (Klatovy) cs          www.klatovskydenik.cz                     +

Rokycanský Deník (Rokycany) cs  www.rokycanskydenik.cz                  +

 Tachovský Deník (Tachov) cs        www.tachovskydenik.cz                    +-

Neviditelný pes                                   http://pes.internet.cz                          +

Právě dnes  monitoring zpravodajství mnoha časopisů              www.pravednes.cz             +

Právo -Novinky .cz (hodiny zpráv)   http://www.Novinky.cz                    +

Sportovní noviny                   www.sportovninoviny.cz               +

42  B TOPlist časopisy                     4

Audit návštěvnosti časopisů            www.toplist.cz/                                  +

Seznamy a kategorie hesel  hlavní stránky     http://full.nkp.cz/nkkr/pdf/0301-0301042.pdf +

 

042 C   NEDĚLNÍ NOVINY

Blesk                                     http://www.Blesk.cz                           +

Nedělní svět                  www.nedelnisvet.doc                  ?

 

043  ČASOPISY SVĚTA

All You Can Read  Přehledy všech časopisů ve světě, podle světadílů, zemí

 ( včetně Czech Republic, podle Newspapers,Magazines  www.allyoucanread.com/           +

http://www.allyoucanread.com/newspapers.as?id=C89                             +

Kidon media links seznam všech novin v ČR i v krajích           

www.tipsto.com/world-newspapers/czechrepublic.htm                             +

Evropský tisk                      www.mujweb.cz/www/eurodata/index.html                  +

Mondotimes                         www.mondotimes.com                                                                       +

Prager Zeitung on-line     http://www.pragerzeitung.cz                                                            +

 

044 NAŠE INTERNETOVÉ DENÍKY

LUPA Server o českém internetu                http://www.lupa.cz                               +

Virtually-intern.deník                                     http://virtually.cz                                   +

ECONNECT informační servis pro NNO   www.ecn.cz                                           +                                                                                 www.nno.ecn.cz                                  +

ČESKÁ MEDIA vše o mediích                         http://www.ceskamedia.cz                                +

               

045 VŠEOBECNÉ NAŠE MAGAZINY

21.století                                                             www.rf-hobby.cz/21stoleti/index.php             +

ABC                                                                     www.abicko.cz/index2                                       +

Cinema Evrop.filmový měsíčník Burda         www.cinema.burda.cz                                        +

ePuls                                                                    www.epuls.cz                                                       +

Instinkt                                                                www.instinkt-online.cz                                     +

Impuls                                                                  www.impuls.cz                                                    +

Inzine Slov..internet. magazin                  http://www.inzine.sk/main2.asp        +

Květy                                                                    www.tydenikkvety.cz                                         +

Mladý svět                                                           www.mladysvet.cz                                           +

Na vrcholu                                                           http://navrcholu.cz                                            +

PlusPress                                                            www.pluspress.cz                                              +

Profit-podnikat.týdeník     ;              http://www.profit.cz/                               +

Puls                                                                      www.epuls.cz/                                        +

Receptář prima nápadů                                      http://www.Receparprimanapadu.cz              +

Reflex    on-line                                                 http://www.Reflex.cz                                          +

Report                                                                  www.ireport.cz                                                    +

Respekt (týdeník)                                              http://www.Respekt.cz                                      +

Respekt                                                                respekt.inway.cz                                                 +

Ring                                                                     www.ring-klub.cz                                               +

Sprcha                                                                 www.sprcha.com                                 +

Strategie                                                             www.istrategie.cz/                                             +

Studentka                                                           www.studentka.cz/                                             +

Stuff                                                                     www.stratosfera.cz/stuff                                   +

Týden                                                                   http://www.tyden.cz                                            +

Výběr Reader´s Digest                                     www.rd.com                                                         +

 

 

046   MAGAZINY PRO ŽENY          http://zprávy.startpage.cz             +

Astarta  /dříve Femina)                                     http://www.astarte.cz                                         +

Bravo Girl                            www.europress.cz/cz//profil_cas.php3?id-casopis=2                 +

BURDA                                www.burda.cz                       + Vyd.R.Burda-media zde jen obsahy

všech posledních čísel časopisů., kterých je asi 18. Zde jen krátké charakteristiky

Claudia                                 www.europress.cz/cz/profil_cas.php3?id-casopis=12               +                            

Cosmo girl                           www.stratosfera.cz/cosmogirl/                                                       +

Čas na lásku                       www.europress.cz/cz//profil_cas.php3?id-casopis=20              +

Dáma                                     www.dama.cz                                                                                      +

Dívka                                    www.europress.cz/cz/profil_cas.php3?id-casopis=3                   +

Dolce vita                             www.stratosfera.cz/dolcevita/                                                         +

Doteky štěstí                       www.rf-hobby.cz/dotekystesti/index.php                                       +

Elle                                        www.elle.cz                                                                                         +

Chvilka pro tebe  www.europress.cz/cz/profil_cas.php3?id-casopis=7 ?

Jackie                                   www.stratosfera.cz/jackie/                                                              +

Katka                                    www.katka.cz                                                                                     +

Mannon                 http://www.startpage.cz/strana.php?id=92                  +                            

Marianne                             http://www.Marianne.cz                                                                   +

Napsáno životem                 www.europress.cz/cz//profil_cas.php3?id-casopis=9 +

Paní domu                            www.panidomu.cz                                                                              +

Paní domu extra  www.rf-hobby.cz/panidomuextra/index.php                   +

Paní domu speciál              www.rf-hobby.cz/panidomuspec/index.php                    +

Pauza                                    http://www.pauza.cz                                                                          +

Praktická žena                   www.praktickazena.cz/                                                                    +

Rodina                                  www.rodina.cz                                                                                    +

Rytmus  života                      www.europress.cz/cz//profil_cas.php3?id-casopis=8               +

Salon                            http://www.Salon.cz                                                        +

SPY                                       www.stratosfera.cz/ispy/                                                                  +

Story                                     http://www.Istory.cz                                                                         +

Style                                      www.stratosfera.cz/style/                                                 +

Tina                                      www.europress.cz/cz//profil_cas.php3?id-casopis=6 +

Tvoje                                     http://www.tvoje.cz/                                                                           +

Xantypa                 http://www.Xantypa.cz                                                                      +

Žena a život                          www.europress.cz/cz//profil_cas.php3?id-casopis=5 +

Žena Internetový magazin  www.zena-in.cz/                                                                +

 

MAGAZINY PRO MUŽE

T3, hračky pro muže                          www.t3online.cz/                                               +M

Redhot                                                  www.stratosfera.cz/redhot/                              +M     

Men´sHealth                                       www.menshealth.cz                                           +M

 Stratosféra                                         www.stratosfera.cz/efjedna/                             + A

 

047 MAGAZINY PRO DĚTI  http://zprávy.startpage.cz/                             +

ekamarád               http://www.ekamarad.cz/magazin/                                                                  +            

zavináč                  http://www.startpage.cz/strana.php?id=92                                                   +

Adam                     http://www.adam.cz/                                                                                         +

Betynka                  www.betynka.cz viz Burda                                                                             +

 Dívka                    www.europress.cz/cz//profil_cas.php3?id-casopis=1                                 +

Popcorn                www.popcorn.cz                                                                                                +

 

05  VYBRANÁ CIZÍ  PERIODIKA               5

            Vybrané Cizí deníky

+Britské listy                     www.blisty.cz                      +

Die Welt                               www.welt.de                          +

Spiegel On Line                 www.spiegel.de                    +

NY Times                             www.nytimes.com               +                                                           

                Vybrané cizí časopisy(žurnály

+Bild                                     www.bild.de                         +

Cinema                                 www.cinema.de                    +

Computer                             www.computer.de                +

Computer Zeitung              www.computer-zeitung.de                 +

+Cs-Canada                         www.czcanada.com            +

+Debka file (hebrejská)       www.debka.com                 +

+Die Welt                            www.welt.de                        +

+Esquire                               www.esquire.com                +

+Focus                                  www.focus.de                       +

+Newsweek                          www.newsweek.com           +

+NY Times                           www.nytimes.com              +

+Spiegel On line                www.spiegel.de                   +

+Stern online                      www.stern.de                       +

Witikobund (Sudetendeutschen)    www.witikobund.de            +

News from the Czech Republic http://www.columbia.edu/~js322/czech.html

 

 

               

050 ZEMĚPISNÉ MAGAZINY

051 NatGeograph.Com 16                   www.nationalgeographic.com         +

051 Nat-Geogr.CZ        28                   www.national-geographic.cz            +

051 Úvod str.Nat-Geogr.CZ              www.national-geographic.cz            +

054 JINĚ ZEMĚPISNÉ MAGAZINY

Koktejl                                                 www.ikoktejl.cz                                                   +

                                               www.koktejl.cz/magaziny/koktejl  +

Lidé a země=Země světa                   www.lideazeme.cz                                              +

Země světa                                            http://www.zemesveta.cz/                 +

Sezona cestování Fischer                 http://www.Sezona.cz                                       +

                               www.fischer.cz/                                                  +

Všudybyl Holiday Inn, Cescongr.centre  http://www.e-vsudybyl.cz       +

 

055  MAGAZINY SEX,  EROTIKA

Decentní erotika                                  www.michelle7.com                                            +

Erotické stránky                                  http://www.freefoto.cz                                       +

http://www.alexa.com/site/ds/top_sites?ts_mode+

Erotické obrázky                                 http://www.startpage.cz/strana.php?id=46    +

Sex, homosex                                       http://sex.startpage.cz/                                      +

http://www.volny.cz/rudahes/odkazy1.htm   +

http://www.startpage.cz/strana.php?id=67    +

Startpage>Témata>sexobrázky  http://www.startpage.cz/strana.php?id=68        +

http://sexobrazky.startpage.cz/                        +

Bravo                                    www.bravo.de

Cosmopolitan                      http://www.stratosfera.cz/cosmopolitan/

Domina                                                 www.domina.cz  www.Story.cz

Escort                                   http://www.escort.cz/

Esquire

Girl                                       www.girl.de         

Juicy                                     www.juicy.de      

Leo                                        www.leo.cz          

Maxim                                   www.maxim.cz

Penthouse                            www.penthouse.cz

Playboy                 www.playboy.com/magazine

 

ADRESY TITULŮ U NÁS    http://www.startpage.cz/strana.php?id=42

Témata STARTPAGE            http://www.startpage.cz/temata.php                                 +

Hesla REJSTŘÍK                    http://www.spolky.cz/index.phtml

 

 

Noviny a časopisy jistě nezmizí úplně, když přestaly už sloužit pro anální toaletu po zavedení  výroby toaletního papíru. I dlouho budou ještě sloužit  třeba k zahnání  nudy  zbytečného času ve vlaku a hlavně k poučení o současném stavu vědy  i k nápravě  neřešených lidských a společenských problémů.

Život už dnes je bohužel příliš krátký, než abychom si ho ještě zkracovali čtením zbytečných článků, kterých jsou dnešní noviny stále plnější .Dokonce plné týchž článků, které najdeme v témž vydání na 2 až třech různých stránkách  Jde stále častěji o nekonečné  přežvykování politiky a zpráv o pakultuře  hereček třeba  v Ruanda Burundi. I ty nejkvalitnější naše noviny stále častěji sklouzávají textem i obrázky na úroveň bulváru, když ne ještě na úroveň porno.

Každý si musí vytvořit svůj informační standard . Já, když jsem donedávna ráno otevíral své

přes 20 let předplácené noviny, tak jen výjimečně jsem v nich nacházel něco, co bych nevěděl z předchozího dne z večerních zpráv televize nebo z dnešního ranního internetového přehledu http://www.pravednes.cz. I ty večerní zprávy a komentáře v 22,30  vynechávám, protože z nich jen výjimečně se  dozvím, co  měl řekly troje televizní zprávy  po 19. hodině nebo ze zahraničního tisku 

www.mujweb.cz/www/eurodata/index.html     nebo http://www.lexisnexis-online.cz/

 

Internet mne vedl k renovaci poznání  a porozumění pojmu informace, o níž jsem přednášel kdysi v rámci výuky kybernetiky na lékařské fakultě v Plzni. Noviny a časopisy jsou  natištěnou zprávou, ať už zprávou o jevech  v jakémkoli systému nebo v jeho okolí, zprávou, která může zvýšit  organizovanost  nebo zvýšit neurčitost chování jiného systému. Konkrétně  informace v novinách a  časopisech  má význam a cenu jen tehdy, když ovlivní u čtenáře a navodí u něj  změny v jeho chování tak, aby mohl účelně  jednat a cíleně řídit., třeba v vědecké medicíně  Když noviny jsou jen pouhým hmotným nosičem , který  stále více ztrácí  množství informace  nebo je opakem  informace – entropií,  pak vystihuje jen  stupeň  míru neuspořádanosti či stupeň neurčitosti mne jako řízeného systému. Potom marně kroutím nad nimi např. hlavou, proč je v nich tolik  matoucích článků o alternativní medicíně, o vzdáleném zahraničním  sportu, o intimních vztazích  dnešních umělců a  mnoha jiných nic neřešících  článků o politicích..

 

Doporučená literatura: Karel Čapek, Jak se dělají noviny